November 13, 2024
Цілями зустрічі були обговорення важливих питань, які турбують студентство сьогодення, та налагодження взаємозвʼязку між студентством та владою.
Учасники з різних куточків країни мали змогу почути одне одного та сформулювати спільне бачення щодо розвитку студентського самоврядування в Україні.
Нижче ви знайдете відповіді на найпоширеніші запитання під час зустрічі.
— Чи будуть підійматися ціни на навчання до 3000-4000€?
— Ви не читали моє інтервʼю, а лише вирізок. Я ніколи не казав, що в Україні навчання може сягати 3-4 тисяч. Якісне навчання потребує вищою оплати праці викладачам. Проте в державі цих коштів нема. Але це можна реалізувати співфінансування, при якому ми переходимо до грантової системи. У нас залишається та сама кількість бюджетних місць, але велика кількість переходить в співфінансування.
— Чи вважаєте доцільним наявності профкому студентів в ЗВО?
Я вважаю, що профком це рудимент радянського союзу. Це моя думка як громадянина та заступника Міністра. Проте ми не можемо ініціювати ліквідацію, це питання вашого рівня та вашого статуту.
— Яке ваше бачення ЗВО, як осередків формування та підвищення національної свідомості студентів?
— Школа, позашкілля, університет формують свідомість. Національну свідомість формує все, на що ми звертаємо свою увагу. Я не вірю що ми можемо створити штучне середовище формування національно свідомості. Університет — це місце, де середовище спонукає формувати гіпотези, де середовище формує культуру. Місце не формує світогляд людей. В університеті повинна бути свобода як базова цінність, в тому числі і академічна. Університет повинен сформувати культуру конфлікту між різними поглядами.
— Чи планують ще приєднувати університети до НАУКМА, чи це була разова акція?
— Могилянка буде зернятком, до якого ми будемо приєднувати і створювати щось більше. Могилянка на 3000 студентів це минуле. Могилянка на 7000 студентів це майбутнє.
— Як ви плануєте покращити процес отримання довідки ТЦК?
— Можна зробити доступ між Резерв+ і ЄДЕБО, може бути ще більша автоматизація. Відповідальність за процес мобілізації 100% стоїть на Міністерстві оборони. Процес спрощення йде, щось можна вже зробити до нового року.
— Що робити ОСС в регіонах або ЗВО, коли адміністрація закриває доступ до бюджету ОСС?
— Положення про те, як витрачаються ці кошти, вирішуються на рівні ЗВО. Я можу оцінити рівень співпраці ОСС та університетською спільнотою на базі одного важливого показника, скільки виділяється коштів ОСС. То ж ми або посилюємо конфронтацію і не досягаємо цілі, або посилюємо співпрацю і досягаємо цілі. Якщо кошти не видаються — на це є причини, проаналізуйте ці причини. Міністерство не має важелів примусити ЗВО виділити ці кошти. У ваших інтересах вирішити цю конфронтацію.
Міністр освіти і науки Оксен Лісовий також повідомив, що з початку повномасштабного вторгнення загинули близько 600 осіб — студенти та працівники університетів.
Кожного дня росія завдає втрат Україні, не припиняючи атак на мирні обʼєкти, зокрема й на навчальні заклади.
Зокрема зазначимо ЗВО, що постраждали від ракетних атак: СумДУ, ІФНТУНГ, КНУ ім. Т. Шевченка, ХАІ, ХНУМГ ім. О.М. Бекетова, НТУ «ХПІ», ХПУ ім. Сковороди, МНУ ім. В. О. Сухомлинського, ЧНУ ім. Петра Могили, ЛНУП, Полтавський військовий інститут зв'язку та ін.
Зустріч пройшла в атмосфері відкритості та співпраці, що дало можливість закласти міцний фундамент для подальшого діалогу між владою і студентством. Такі заходи є важливим кроком на шляху до побудови прозорої та ефективної системи освіти, де голос кожного студента буде почутий.
Студенти — рушійна сила, і саме в їхніх руках майбутнє України. Та енергія, відданість і прагнення до змін будують країну, за яку боремося.
Творимо кращий час!