Назад до новин

Яке місце волонтерства в Органах Студентського Самоврядування?

January 9, 2025

  |  

Олександра Калініченко

Студентство завжди було рушієм змін в Україні. Вони задавали вектор у найвідповідальніші моменти історії, й зараз вони прагнуть зробити Україну країною мрії.

Українська Волонтерська Служба вбачає велику силу в підтримці лідерів та лідерок у їхній діяльності. Тому разом ми вирішили дослідити яке ж місце займає волонтерство у студентському житті та чому це важливо.

Восени 2024 ми вперше запустили особливу програму розвитку волонтерства у закладах вищої освіти «Жовтосердечні». Разом з учасниками програми ми ділимось з вами думками, щодо програми:

Анастасія Рижук, голова ОСС Національного фармацевтичного університету

«У нашому ОСС є Волонтерський департамент, до якого можуть долучатися усі охочі студенти. Зокрема активно працює Волонтерський сектор у Студентському самоврядуванні, який допомагає захисникам, підтримує проведення усіх заходів університету, тренінгів для підлітків з інвалідністю та багато іншого.

Поширювати знання про волонтерство необхідно, адже це формує в суспільстві цінності взаємодопомоги.

Я вважаю, що волонтерство - це інструмент для єднання людей.

Для студентів це також можливість розвинути навички комунікації, лідерства й управління проєктами, що допоможе їм у майбутньому».

Данило Щоголь, перший заступник Голови Виконавчої Колегії ГС  «ГС Українська Студентська Ліги»

«З досвіду можу сказати, що волонтерський напрямок (його можуть називати соціальний, благодійний, але суть одна — створення суспільної користі на добровільних засадах), є одним із найпопулярніших в органах студентського самоврядування. Адже тут - ціле поле роботи та місце, де кожен може знайти себе в допомозі іншим.

Волонтерські спільноти в ОСС — часто стають каталізаторами змін на місцях. Адже цим людям — щось болить і вони хочуть змін. Не варто забувати, що в нас нині одна ціль — це перемога України, почасти через залучення до волонтерської діяльності студенти працюють на допомогу захисникам і захисницям та їхнім родинам

Волонтерство обʼєднує ОСС, адже це про людей. Я бачив приклади, коли ОСС не лише одного університету, а цілої країни єднаються, щоб допомагати одне одному. Ми маємо низку ЗВО, котрі так чи інакше постраждали від атак росії. Студенти з різних університетів обʼєднуються, щоб допомагати іншим - організовують збори на відновлення, надають інформаційну підтримку, допомагають розбирати завали. У нас є більше речей, котрі нас обʼєднують, ніж розʼєднують - і ми маємо про це памʼятати. І волонтерство тут виступає таким собі «соціальним клеєм», котрий єднає студентство».

Юлія Наливайко, голова Студпарламенту психологічного факультету, Черкаського національного університету 

«У нашому університеті важливе місце займає благодійний напрямок - волонтерство є невіддільною частиною цього. Щороку в університеті проходить благодійний тиждень, під час якого кожен інститут обирає свій напрямок для допомоги. Цього року наш факультет планує відвідати будинок дитини, ми принесемо їм подарунки та проведемо час з ними. Загалом я вважаю, що наш університет надає достатньо можливостей для розвитку волонтерства, ми маємо різні ініціативи, в різних сферах, тому кожен знайде щось собі до душі.

Коли ми долучаємося до волонтерських ініціатив, ми не лише допомагаємо тим, хто цього потребує, а й розвиваємо в собі нові навички або прокачуємо, ті які маємо. Під час волонтерства ми вдосконалюємо навички комунікації, організації, проявляємо лідерство, а також вчимося працювати в команді. Крім того, волонтерство відкриває нові можливості: ми дізнаємося про різні проблеми, знайомимося з новими людьми та отримуємо унікальний досвід. Я вважаю, що потрібно поширювати знання про волонтерство та залучати людей, бо це збагачує і наше життя, і життя оточуючих».

Сергій Богданцев, студентський декан факультету комп'ютерних наук Чорноморського національного університету імені Петра Могили

«Знання про волонтерство дозволяють нам глибше досліджувати потреби людей, визначати проблеми у громаді, знаходити спільноти й обʼєднуватись навколо місії.

У нашому ОСС студентський деканат факультету компʼютерних наук є волонтерською спільнотою, яка обʼєднує активну молодь. Наприклад, ми створюємо план розвитку заходів та організовуємо конкурси стартапів для студентів. Попередньо вони проходять навчання з менторами. Будучи студентським деканом, я на волонтерських засадах проводив тренінги з розвитку лідерства та командної роботи серед студентів ЧНУ імені Петра Могили. Крім цього, організував перший студентський форум, залучав експертів з галузей громадського активізму, волонтерства та журналістики».

Волонтерство у студентському самоврядуванні — це не просто ініціатива, а потужний механізм змін. Він сприяє об’єднанню, розвитку особистісних та професійних навичок і формуванню культури взаємодопомоги серед молоді.